em w praktyce wszystko sprowadza się do tego, kto ma lepszego prawnika. Nie można oczywiście powiedzieć, że to jedyny czynnik, dlatego mamy też sądy, które postępują według orzeczeń, czyli według litery prawa.
Pierwszą rzeczą jaką powinien zrobić człowiek mający wątpliwości natury prawnej to kontakt z prawnikiem, jak najszybciej. Często wydaje nam się, ze w pewnej kwestii mamy rację, a jednak prawo stoi po przeciwnej stronie barykady i wtedy właśnie powinien wkroczyć nasz prawnik i wybić nam pochopne działania z głowy. Koszty, które poniesiemy korzystając z usług prawnika z pewnością będą niższe, niż ewentualne koszty sądowe, czy kary za łamanie prawa.
O wymaganiach zawodowych: Adwokat
Wymagania zawodowe
Adwokat może wykonywać swój zawód w zespołach adwokackich lub indywidualnie (także w formie handlowych spółek osobowych). Kandydat na adwokata musi ukończyć wyższe studia prawnicze, odbyć aplikację adwokacką, tj. praktykę w adwokaturze oraz zdać egzamin adwokacki. Osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa są zwolnieni z konieczności odbycia aplikacji i zdawania egzaminu adwokackiego.
Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokaturę stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich. Prawo wykonywania zawodu ma tylko ten, kto został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką. W Polsce wpisanych na listę jest ponad 7 tys. adwokatów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adwokat
Sprawa w sądzie
Wiele osób czuje pewną obawę przed skierowaniem sprawy do rozstrzygnięcia droga sądową. Jednak niewiele osób wie, ze takie rozprawy wcale nie muszą ciągnąć się długimi latami, zwłaszcza jeżeli chodzi o sprawy, które są dość jasne i przejrzyste, a do sądu należy jedynie wydanie wyroku i jego egzekucja. Sporo osób boi się kosztów sądowych, które trzeba przyznać, ze potrafią być dość dotkliwe. Do tego jeszcze koszty obrońcy i już robi się niemała kwota, którą trzeba zapłacić.
Na szczęście kiedy wygrywamy sprawę sąd najczęściej obarcza kosztami pozwanego lub przegranego w sprawie, jednak nie to regułą i trzeba się przygotować na pokrycie tychże kosztów. Istnieje też możliwość zaskarżenia wyroku do sądu drugiej instancji co pozwala również na zaskarżenie kwoty kosztów sądowych.