Co warto wiedzieć na temat prawa - Prawo i prawnicy

kancelaria prawnicza Katowice

Prawo – jego wady w Polsce


Wiele mówi się o tym, że polskie prawo bywa wadliwe. Nie ulega wątpliwości fakt, że jest to prawdziwe sformułowanie, co pokazują liczne sprawy sądowe, pozywanie Polski do Trybunałów UE oraz do naszego trybunału, bo na p

Co warto wiedzieć na temat prawa - Prawo i prawnicy kancelaria prawnicza Katowice
rzykład jakaś ustawa nie jest zgodna z konstytucją. Wszystko to sprawia, że wady polskiego prawa są zauważalne. Bywa ono wadliwe przede wszystkim przez brak konsultacji społecznych przy jego tworzeniu, robieniu ustaw bardzo szybko, co nie daje możliwości wprowadzenia odpowiednich poprawek. Każda taka ustawa, która potem jest wadliwa przyczynia się do złego stanu polskiego prawa. Jak wskazują eksperci, nasze prawo jest bardzo skomplikowane, złożone i ogromnie obszerne – stąd popularność studiów prawniczych i usług wykwalifikowanych specjalistów.




Zawód prawnika – kto jest wykluczony?


Przeciwwskazania do zawodu prawnika to temat bardzo rozległy, który dla wielu kojarzy się tylko i wyłącznie na przykład z przeciwwskazaniem w postaci odbywania kary w więzieniu. A to nie do końca jest tak. Z całą pewnością największą przeszkodą do podjęcia takich studiów musi być fakt braku predyspozycji kandydata. Nie ulega wątpliwości to, że jest to kwestia zdecydowanie kluczowa, która ma ogromny wpływ na to, czy dana osoba może zostać prawnikiem. Jeśli nie ma możliwości przyswojenia wiedzy to nie ma szans żeby zdała maturę na takim poziomie, który da szansę dostania się na wymagające studia prawnicze.




Studia prawnicze – realne koszty


Czy bezpłatna nauka w Polsce to fakt, czy też może mit? Rozważymy to na przykładzie studiów prawniczych. Owszem, znaczna większość uczelni w Polsce, które mają w swojej ofercie prawo, to uczelnie darmowe. Są to publiczne uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.